eng pl

Naukowcy z AGH opracowali metodę diagnozowania uszkodzeń elektrowni wiatrowych

Dr hab. inż. Tomasz Barszcz i mgr. inż. Adam Jabłoński z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali innowacyjną metodę diagnozowania uszkodzeń elektrowni wiatrowych – napisała Polska Gazeta Krakowska.

Naukowcy montują na wiatrakach specjalny system do rejestrowania drgań podczas jego pracy, znacznie efektywniejszy od tych który jest stosowany obecnie. Stworzony przez nich algorytm zdalnie sprawdza, czy pojawiają się jakieś anomalie. Pozwala to na wykrycie ewentualnego problemu, zanim jeszcze wiatrak ulegnie uszkodzeniu, przez co ewentualna naprawa może być znacznie tańsza – napisała gazeta.

Montaż systemu pomiarowego opracowanego przez krakowskich naukowców będzie kosztował właściciela wiatraka kilka-kilkanaście tysięcy euro. Wynalazcy zgłosili już swój pomysł do Urzędu Patentowego – podał dziennik.

– Na razie jesteśmy na etapie testowania naszego systemu, ale przy dobrych wiatrach jeszcze w tym roku będzie on montowany na wiatrakach w celach komercyjnych – powiedzieli wynalazcy w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Źródło: Portal cire.pl