eng pl

PGE i Energa przejmują polskie farmy wiatrowe Iberdroli

PGE i Energa w ubiegłym tygodniu poinformowały o przejęciu działających farm wiatrowych i projektów od duńskiego DONG-a, teraz informują o przejęciu zlokalizowanych w naszym kraju farm wiatrowych hiszpańskiej Iberdroli. 

W dniu dzisiejszym PGE Polska Grupa Energetyczna oraz należąca do Energa SA spółka Energa Hydro podpisały umowę z Iberdrola Renovables Energia w sprawie przejęcia 75% udziałów w spółce Iberdrola Renewables Polska.

Pozostałe 25% udziałów w polskiej spółce Iberdroli posiada Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), a – jak informuje wnp.pl – oba polskie koncerny energetyczne będą chciały przejąć także udziały EBOiR, aby stać się 100-procentowym właścicielem aktywów Iberdrola Renewables Polska.

Według wnp.pl, wartość transakcji obejmującej zakup 75% udziałów Iberdrola Renewables Polska wyniosła 840 mln zł, co oznacza, że cała spółka została wyceniona na 1,1 mld zł. Realizacja umowy wymaga jeszcze zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i może zostać sfinalizowana w ciągu najbliższych miesięcy.

Zgodnie z postanowieniami umowy, PGE przejmie od Iberdroli farmy wiatrowe o łącznej mocy 70,5 MW, a Energa Hydro stanie się właścicielem farm wiatrowych Karścino i Bystra, których łączna moc wynosi 114 MW. Dodatkowo obie firmy przejmą także znajdujące się w trakcie realizacji projekty wiatrowe.

W ubiegłym tygodniu PGE i Energa poinformowały o przejęciu polskich farm wiatrowych duńskiego koncernu DONG. Wartość tamtej transakcji wyceniono w sumie na ok. 1 mld zł, a na jej podstawie PGE przejmie działające farmy wiatrowe o mocy 60,5 MW (Jagniątkowo i Karnice) oraz przygotowywane projekty o mocy 555 MW, natomiast Energa kupi od Duńczyków gotową farmę wiatrową Karcino o mocy 51 MW oraz projekty o mocy 220 MW.

 

Źródło: Portal gramwzielone.pl